ALÇI SIVA VE ALÇIPAN UYGULAMASI

Alçı Sıva İşlerinde Profesyonel Çözümler

Alçı sıva kaba sıva üzerine alçıdan yapılmış olan, üzerine yapılacak olan kaplamalara kat oluşturacak nitelikte bulunan yüzeye verilen isimdir. Genel olarak kaplama; gazbeton, brüt beton, bimsblok, beton ve tuğla gibi malzemelere uygulanmaktadır. Belirtmiş olduğumuz bu malzeme kendi içerisinde barındırmış olduğu sudan dolayı yanma gibi olası olaylara karşı dayanıklıdır. İçerisine hava geçirebilen bir malzeme olmasından dolayı nem oranını dengelemektedir ve oldukça sağlıklı bir ortam oluşturmaktadır. Uygulanmış olduğu yüzeye ise pürüzsüz ve temiz bir şekilde uygulanabilmektedir. Tek kat boyaya hazır bir yapıda bir defa kullanımında yeterli gelmektedir. Küf, mantar ve bakteri gibi olası şeylerin oluşmasını önlemektedir. Alçı Sıva İşleri genel olarak konut alanları, okullar, ofis ve iş merkezleri, villa, alışveriş merkezleri, otel, hastane gibi yerleşim alanlarının tamamında etkin olarak uygulanmaktadır.

Alçı Sıva ve Alçıpan Uygulaması için öncelikle tanımını yapmamız daha doğru olur Açıpan ortası alçı iki yüzü karton kaplı, seri olarak, arzu ettiğiniz gibi standart yada değişik daha sonrasında ise özel ( sizin arzu ettiğiniz ) boyutlarda ve belli olan normlarda üretilen, dilediğiniz istikamet da muntazam yüzeyli ürünlerdir. Doğrusu tek cümle de açıklamak gerekirse ‘’ İç mekân ’’ yapı malzemesidir. Veyahut iki karton arasına alçı doldurularak elde edilen üründür.

Kullandığınız yerin, mekânın neresine hangi şekil ve boyutlarla olduğunu belirtikten sonra amacına gore alçı harcına katılan kimyasallar sayesinde arzu ettiğiniz tiplerde ürünler üretilebilmektedir.
Uygulama alanları ve uygulandığı şekiller ise şu şekildedir;

Uygulama Alanları:

Yer döşemesi: Uygulama alanlarından bir tanesidir. Bulunmuş olduğunuz yere gore dilediğiniz kalıpta alçıpan yapmış oldurabilirsiniz.
Duvar giydirme: Uygulama alanlarından bir tanesidir. Bulunduğunuz yerdeki oda duvarlarına istediğiniz şekilde giydirme yapabilirsiniz.
Bölme duvar: Uygulama alanlarından bir tanesidir. Bulunduğunuz yerdeki ofisin yada evinizin öteki odalara ulaşımını sağlar. Örneğin; mutfaktan salona açılan bölme duvar. örneğin 750 m2 alanı 3 günde120 değişik odalara ayırmak şeklinde.
Yer döşemesi: gene uygulama alanlarından bir tanesidir. Yine ofisinizin yada evinizin yer durumuna göre uygun ölçü ve kalite ile döşenmesidir.
Asma tavan: Uygulama alanlarından bir tanesidir. Genellikle ofisler için geçerlidir. Yüksek odalı yerleri asma tavan ile bölüp çift şekilde kullanma olanağı sağlar.

Çeşitleri:

Metal iskelet üzerine vida ile uygulamalı bir halde.
Ahşap iskelet üzerine çivi ve ya vida ile uygulamalı bir şekilde.
Mevcut duvar üzerine yapıştırma alçısı ile de uygulanabilir.Piyasada maksimum kullanılan açık oturum boyutları 1200x2500x12,5’dir. Yeşil olanı özellikle ıslak hacimlerde uygulanıyor. Kırmızı olanı ise yangına karşı acil ve her zaman dayanırlık gerektiren yerlerde özel hazırlanıp özel bir şekilde kullanılır.

Alçı Sıva nasıl Yapılır (kuralları)
· Alçı sıva yapılırken aşağıdaki yazılı olan olan kurallara uymak gerekir.
· Harcın hazırlandığı kab ile uygulamada kullandığımız aletler temiz olmalıdır.
· Her klanımdan önce sıva makinesine su alınmalı öncelik makine püskürtme hortumunun içi ve makine tamamen temizlenmelidir.
· Sıcak ve kuru yüzeyler ıslatılmalıdır.
· Pürüzsüzler yüzeyler tutunmayı çoğaltmak için pürüzle dirilmelidir.
· muntazam olmayan alt katman üzerine dolgu yapılmalıdır.
· Farklı ürünler karıştırmamak gerekir
· Sıva harcında su sıcaklığına dikkat edilmesi gerekir ve temiz su kullanılmalıdır.
· Sıvanın yapılmış olduğu yüzeyin, prizlerin başlamadan önce düzeltme işlemi yapılmış olmalıdır.
· Sıva kalınlığının fazla olması durumunda sıva işlerinin bir gün ara verilerek yapılmalıdır.
· Sıva işleri bittikten sonrasında aletler temizlenmeli ve alan temizliği yapılmalıdır.